Upał - jak sobie radzić


1. Jeżeli w Twoim domu nie ma klimatyzacji, wybierz inne miejsca, do jakich się udajesz, aby uwolnić się od upału w najcieplejszej porze dnia. Szkoły, biblioteki, teatry i inne obiekty społeczne nierzadko zapewniają klimatyzowane schronienie w najupalniejsze dni. Klimatyzacja zapewnia najbezpieczniejszą ucieczkę przed ekstremalnym upałem.

http://cooltechnika.pl/uslugi/klimatyzacja/klimatyzacja-krakow/

2. Unikaj forsownej pracy podczas ekstremalnych upałów. W razie potrzeby musisz zmienić codzienną rutynę, aby nie narażać się na taką temperaturę pogodową. Unikaj za wielkiej liczbie słońca. Oparzenia słoneczne spowalniają zdolność skóry do samoczynnego chłodzenia. Słońce ogrzeje również wnętrze twojego ciała, powodując odwodnienie. Używaj balsamu przeciwsłonecznego o wysokim współczynniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF). Ekstremalne upały mogą szybko pokonać najzdrowszych ludzi, zatem nie myśl, że jesteś wytrzymały na skutki upałów. Kiedy zaczniesz odczuwać objawy któregokolwiek z wymienionych wcześniej efektów, najlepiej jakże najszybciej wydostać się z upału.


3. Zwróć uwagę na członków rodziny, którzy mogą przyjmować leki lub cierpią na schorzenia, które mogą źle działać na ekstremalne upały. Omów te obawy z ich lekarzami albo dowolnym lekarzem. Mogą doradzić Ci w sprawie zmian leków albo innych czynności, jakie możesz wykonać, ażeby tymczasowo złagodzić skutki upałów i zapobiec zachorowaniu tych członków rodziny.


4. Sprawdź, lub rodzina, przyjaciele i sąsiedzi nie posiadają odpowiedniej klimatyzacji lub urządzenia chłodzącego, by zwalczyć ekstremalne upały. Osoby starsze, które są samotnie bądź z pracującym krewnym, mogą potrzebować pomocy w upalne dni. Zadbaj o odpowiednią opiekę oraz monitoring, w chłodnym oraz bezpiecznym miejscu.


5. Noś lekką, jasną odzież podczas ekstremalnych upałów. Lekka odzież w jaskrawych kolorach odbija ciepło oraz światło słoneczne i pomaga w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała. Zakryj jak najwięcej skóry, żeby uniknąć oparzeń słonecznych i nadmiernego nagrzewania ciała przez promienie słoneczne. Potem spróbuj chronić twarz i głowę, nosząc kapelusz z szerokim rondem. Kapelusz ochroni Twoją głowę oraz twarz przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.


6. Porozmawiaj z rodziną o ekstremalnej fali upałów. Każdy winien wiedzieć, co realizować w miejscach, w których jest czas. Niektóre miejsca mogą nie być klimatyzowane albo bezpieczne podczas fali upałów, więc zaplanuj alternatywy. Omawianie ekstremalnych upałów z wyprzedzeniem pomoże zmniejszyć strach oraz niepokój i pozwoli każdemu wiedzieć, jakże zareagować.

7. Prawidłowo zainstaluj klimatyzatory okienne. Izoluj przestrzenie wokół klimatyzatorów, by zapewnić lepsze dopasowanie. Klimatyzator ciasno dopasowany wokół okien bądź otworów w ścianach będzie wytwarzał mniej hałasu oraz przepuszczał mniej gorącego powietrza z zewnątrz.


8. Upewnij się, iż Twój dom jest odpowiednio uszczelniony. Pomoże to w oszczędzaniu energii elektrycznej i zmniejszeniu zapotrzebowania na energię w budynku do klimatyzacji. Uszczelnione drzwi i parapety, by utrzymać chłodne powietrze w środku, dzięki czemu temperatura wewnątrz dłużej pozostaje niższa. Użyj wentylatorów na poddaszu. Jeżeli masz zainstalowany wentylator do odprowadzania ciepłego powietrza ze strychu, użyj go, ażeby utrzymać chłód w domu.


9. Rozważ instalowanie okien burzowych przez cały rok. Okna burzowe chronią dom przed ciepłem latem, tak samo jakże zimą zatrzymują chłód.


10. Odłóż gry oraz działania na świeżym powietrzu. Ekstremalne upały mogą zagrażać zdrowiu sportowców, personelu oraz widzów gier i zabaw na świeżym powietrzu.


11. Unikaj ekstremalnych zmian temperatury. Chłodny prysznic zaraz po wyjściu z wysokiej temperatury może spowodować hipotermię, szczególnie u osób starszych oraz nader młodych.


12. Pozostań w domu tak niejednokrotnie, jakże to możliwe. Jeśli klimatyzacja nie jest dostępna, pozostań na najniższym piętrze, z dala od słońca. Choćby w najgorętszą pogodę bycie w pomieszczeniu, z dala od słońca, jest wygodniejsze niż długie przebywanie na słońcu.


Czy należałoby mieć klimatyzację?


Klimatyzacja to byłą jedna z lepszych decyzji, jakie podjęłam parę lat temu. Nie wiem, jak dawałam wcześniej radę bez niej. Instalacja klimatyzacji to punkt i bez większego mętliku w domu a daje mi wiele relaksu. Latem, jak na zewnątrz jest trzydzieści stopni, ustawiam sobie na około dwadzieścia dwa i mogę wtedy normalnie funkcjonować. Mam sypialnię na poddaszu domu, zatem bez klimatyzacji, wcześniej był po prostu dramat ze spaniem. Zdarzyło nam się schodzić na noc do piwnicy bo inaczej czekałyby mnie bezsenne noce. Wystarczy godzinka przed snem, by przygotować sypialnię do spania. Nie mieszam jej na całą noc, dlatego wiatrak mógłby przeszkadzać sąsiadom. Używam klimatyzacji także zimą. Wówczas włączam ją aby szybciej zagrzać dom i czuć się komfortowo.